לצעירים ולבוגרים יותר – שתי פעילויות

P1070097

שלום!

לשם שינוי, נתעלם מבחינות בגרות ועניינים של מבחנים ונדבר על שתי פעילויות שפתיות שימושיות, אחת לצעירים והשנייה לגדולים יותר. אני חסידה של פעילויות בהם ניתן לשלב גם אוצר מילים וגם תחביר ודקדוק. וכמובן, שיהיו מהנות!

עם תלמידים בבית הספר היסודי כדאי להתעכב על אותן המילים שנשמעות זהה בעברית ובאנגלית, אך משמעותן שונה לחלוטין. אפשר לצייר את המילים הללו (לחלק דפים לחצי ובכל צד משמעות שונה של המילה) או לעשות פנטומימה שממחישה את משמעות המילים.

מדובר במילים כגון:

duck, red, car, he, key, box, ten, cottage

המילים מעוררות צחוק גדול (במיוחד "בוקס"!) אבל באותה הזדמנות ניתן לבדוק אילו באנגלית הם שמות עצם ובעברית הם פעלים או תארים. שם עצם, פועל ותואר הם מושגים שתלמידנו מאוד זקוקים להם בכדי להשתמש שימוש יעיל במילון וחשוב שיכירו אותם. הם גם נלמדים בשפה העברית.

P1070093

 תלמידים בוגרים יותר יכולים להפוך להיות בלשי ציטטות. בדוגמא שמצורפת כאן, בהשראת שעור של חנה טיכה (כן, כן, מאותה העיר בצכ'יה בה נולדה אנה טכו, אך חנה לא שמעה אודותיה…) נבחר ציטוט המיוחס לאלברט איינשטיין

“Everyone is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid”.

בעזרת הרמזים, והעובדה שמספר האותיות בכל מילה חסרה מסומן, התלמידים צריכים לחשוף את הציטוט. אין רמזים לכל המילים, את מילות הדקדוק צריך לפענח לבד. תוך כדי עבודה עולים בדיוק סוג הדברים שטוב לדבר עליהם. תלמיד שחושב שהמילה הפותחת הציטוט אמורה להיות ברבים, מגלה באמצעות מספר האותיות במילה שלאחריו שמדובר בעצם ביחיד. עולה עניין שבאנגלית שם העצם ל"שופט" והפועל "לשפוט" הן אותה מילה וגם ההבדל בהוספת "צופציק" או אי הוספת "צופציק" במילה "זה". וכמובן, המסר של הציטוט עצמו, כשמגיעים לדיון במשמעות שלו, הוא חינוכי ומתאים לילדים שלנו.

A Quote Challenge

אפשר להשתמש בכל ציטוט אחר על-פי אותו העקרון

תהנו!

שלכם,

נעמי

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s