זיכרון בעידן של שינויים מהירים – חומר למחשבה לנו כמורים לכל הגילאים

What's going on? (Naomi's Photos)

What's going on?
(Naomi's Photos)

בתקופה האחרונה חלים שינויים רבים במערכת החינוך בתכניות הלימודים ולעתים בהתאמות עצמן. לא פשוט לעקוב ולזכור את כל המידע המשתנה.

בנושא בחינות הבגרות באנגלית לתלמידנו, שנת הלימודים הבאה תדרוש מאתנו זהירות מיוחדת. על תלמידי שכבת י"ב עדיין תחול תוכנית הלימודים הישנה, ואילו על תלמידי שכבת י"א תחול תוכנית הלימודים החדשה ( נכון לכרגע תלמידי שכבת י אינם רשאים להבחן בבחינת הבגרות באנגלית. אינני יודעת, כמובן, אם החלטה זו תשתנה). במילים אחרות, יהיו במקביל נוסחים שונים של דפי התאמות וחומר הסבר.

בקיצור, מה שחשוב לזכור שיהיה צורך בשנת הלימודים הבאה לבדוק במשנה זהירות אילו התאמות והסברים מקבל כל תלמיד ותלמיד. אני מקדמת בברכה כל שאלה בנושא – תמיד עדיף לשאול!

Unexpected (Naomi's photos)

Unexpected
(Naomi's photos)

ומה לגבי הנושא העולה בבלוג הדרכה זה שוב ושוב (אנא דפדפו אחורה ברשומות) – הקשיים של תלמידנו בזכירת אוצר מילים בשפה האנגלית?

הפעם, כמה מילות אזהרה לגבי השימוש ברמזים או סמלים (mnemonics) או אפילו "המחזה" כאמצעי עזר לזכירת אוצר מילים. במיוחד אותם "המחזות" דרמטיים ומוצלחים.

תלמיד מסויים אינו זוכר את תרגומו של המילה "medium" ? יש עצה! הרי תמיד אנו מעוניינים לקשר את החומר לעולמו של התלמיד, לכן מה יכול להיות יותר טוב מהמחזה קטנה של קניית חולצות בחנות בגדים, ועיון דמיוני בתוויות על החולצות S M L ? ואם תלמידה מתקשה לזכור את המשמעות הבסיסית של המילה "GOT " במובן של "קיבלה" , האין זה נפלא לקשר את האות "O" לצליל "אווו" שאומרים שמקבלים מתנה נחמדה בהפתעה?

נפלא? לעיתים – אכן כן. אולם תלמידים רבים (במיוחד אלה הלומדים אצל מורות בעלות כשרון דרמטי ) יהיו לגמרי משוכנעים שתרגום המילה "MEDIUM " הוא "קניית חולצה" ותרגום המילה "GOT" הוא "מתנה יפה".  קשה להם להטמיע אחר כך את התיקון הנדרש כיון שהתיאור הדרמטי נקלט היטב.

בקיצור, זכרו לנקוט באמצעי זהירות בשימוש בתכסיסי זיכרון מסוג זה, ולוודא עם התלמיד לפני שעוברים הלאה שמפריד בין הסיפור לבין תרגום המילה.

לסיום, ברוח הומוריסטית יותר, רגע לפני תחילת חופשת הקיץ, הנה כמה דברים שכדאי לזכור אם רוצים דווקא לצאת למסע כאן, בבית, בעיר מגורייך.

!תודה על שיתוף הפעולה שלכן לכל אורך השנה

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s