מידע מורחב אודות ה "תלקיט" בבחינת הבגרות

צילום של גיל אפשטיין

התבקשתי להרחיב ולהסביר מה זה בעצם התלקיט. בנוסף, נשאלתי כיצד יוכל תלמיד שלנו לעשות תלקיט כאשר עמיתיו לכיתה יגשו לבחינה. אני מקווה שהדברים הבאים יבהירו את העניין.

לפי התוכנית החדשה, כל התלמידים הלומדים לקראת בחינת הבגרות באנגלית ברמת 4 ו 5 יחידות לימוד נדרשים ללמוד רשימה של יצירות, שירים וסיפורים. הלימוד של יצירות אלה כולל מושגים בספרות ומושגים בחשיבה "מעמיקה". התלמידים נדרשים למגוון משימות תוך כדי לימוד היצירות.

את היצירות לומדים במהלך 3 שנים. על כל התלמידים מוטל חובה לשמור את כל התרגילים המגוונים שעשו לכל אחת מהיצירות. מתקיים גם חלק של בוחן על כל יצירה. אם בית הספר שלהם החליט שתלמידיו יבחנו על היצירות בתאריך של בחינת הבגרות באנגלית בבחינה, חומר זה משמש כחומר הלימוד לבחינה.

בבחינה נדרשת כתיבה רבה באנגלית בכדי לענות על השאלות.

אם בית הספר מגיש את התלקיט, יש לסדר את כל החומר אודות כל יצירה בקלסר. לכל יצירה ניתן ציון (שילוב של כל מה שנמצא בתלקיט והבוחן המסכם ליצירה).  מהציונים של כל היצירות ביחד יוצרים את ציון בחינת הבגרות לשאלון זה. עד כמה שידוע לי התלקיטים נבדקים באופן מדגמי על-ידי משרד החינוך. בכל מקרה, הציון ניתן בבית הספר.

לתלמידינו מומלץ לעשות את התלקיט כיון שמבמסך ההקלות יש לנו אישור מהפיקוח לדרוש מהם פחות משימות כתיבה באנגלית ו /או להחליף חלק מהמטלות במטלות יצירה. בנוסף, ניתן לדרוש משימות כתיבה אך לאפשר לתלמיד להגיש מספר גרסאות של תיקון ושיפור הכתוב, דבר שאינו אפשרי כלל בבחינה.

לתלמיד שלנו מותר לגשת לבחינה בשאלון בספרות, אולם נוכל לתת לו רק את ההתאמות החיצוניות לתוספת זמן, שימוש במילונית, התעלמות משגיאות כתיב, ועשר נקודות למי שזכאי לכך. בגרסה הישנה של בחינת הבגרות, לתלמידי 4 יחידות יש הקלה משמעותית מאוד בתחום מטלות הכתיבה!

אם כל בית הספר מגיש את תלמידיו לבחינה ורק התלמיד שלנו עושים תלקיט, ממילא כמעט כל התהליך עד לבחינה חופף. כך שעל המורה בכיתה לא מוטל הנחייה ממש שונה עבור התלמיד שלנו שלא ניגש לבחינה בכתב (מעבר לעניין של הגרסאות או מטלות חילופיות).

כרגע התוכנית חלה על תלמידי 5 יחידות של שכבת י"א וכל תלמידי ארבע  וחמש יחידות של שכבת י הנוכחית.

אני מקווה שהבהרתי את העניין. אפשר להשאיר שאלות או תגובות כאן – מבטיחה לענות!

מודעות פרסומת

תגובה אחת ל-“מידע מורחב אודות ה "תלקיט" בבחינת הבגרות

  1. פינגבק: עדכונים בנושא בחינות הבגרות באנגלית | shemaenglish

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s